JOGA

H A T H A – J O G A
Ćwiczenia fizyczne jogi łączą w sobie izometryczne napięcie mięśni wraz z ich rozciąganiem, przez czynną pracę mięśni wydłużają kręgosłup, zwiększają ruchomość w stawach i likwidują przykurcze mięśniowe, wzmacniają i regulują organizm. Liczne badania wykazały, że hatha-joga ma doskonały wpływ na ogólny stan zdrowia praktykujących, wskazywali oni na zwiększenie wytrzymałości, poprawę energii, wzmocnienie mięśni, poprawę gibkości, zmniejszenie lub ustąpienie różnych dolegliwości, poprawę funkcjonalności narządów wewnętrznych.
Regularna praktyka hatha-jogi zwiększa wydolność układu kostno – wiązadłowo – mięśniowego, koryguje wady postawy, kształtując nawyk prawidłowej postawy. Charakterystyczne dla większości asan wydłużanie kręgosłupa, odciąża krążki międzykręgowe oraz zapewnia prawidłową pracę układu mięśniowego, nie powoduje przeciążenia biernego aparatu ruchu.
Dzięki ćwiczeniom jogi zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, wzmaga się fizjologiczna wydajność i wytrzymałość organizmu, następuje likwidacja przykurczy i wzmocnienie wszystkich mięśni. Uaktywnia się świadomość i akceptacja własnego ciała.
Jogę można praktykować w każdym wieku, niezależnie od płci i od stopnia sprawności fizycznej. Ćwiczenia jogi są bardzo bezpieczne ze względu na spokojne i powolne wejścia w daną pozycję i powolne wyjścia z niej oraz możliwość doboru takich pozycji, aby nie powodowały one nadmiernego wysiłku czy wstrzymywania oddechu. Spośród wielu wariantów łatwiejszych i trudniejszych pozycji można wybrać te najbardziej właściwe i dopasować je do swoich możliwości.

PRZYGOTOWANIE DO ĆWICZEŃ
Zalecane jest wykonywane ćwiczeń z nieobciążonym żołądkiem, czyli co najmniej 2-3 godziny po posiłku, w trakcie zajęć nie jest wskazane spożywanie nawet drobnych
przekąsek, ani picie napojów. Ćwiczenia wykonuje się na matach antypoślizgowych, bez obuwia i skarpetek (na bosaka) Wskazany jest wygodny niekrepujący ruchów strój (najlepiej dopasowany), aby nie przeszkadzał w wykonywaniu różnych ułożeń ciała, w tym pozycji odwróconych.